ATRAKCJE
Ruciane Nida w fotografii Ruciane-Nida - walory turystyczne
(tekst ze strony LOKALNEJ ORGANIZACJI TURYSTYCZNEJ) Ruciane-Nida jest malowniczym miasteczkiem usytuowanym w samym sercu Puszczy Piskiej.
Wartym zobaczenia jest klasztor staroobrzędowców z XIX w. położony we wsi Wojnowo. Oprócz klasztoru, w miejscowości warto zwiedzić molennę dom modlitwy oraz cerkiew prawosławną. Na płd. - wsch. od Wojnowa, w lesie rozciąga się jedno z największych głazowisk na Mazurach. Na obszarze 9 ha znajduje się około 13,5 tys. głazów. W oddalonym o kilka kilometrów Kadzidłowie czeka na nas spotkanie z mieszkańcami Parku Dzikich Zwierząt. Możemy również zwiedzić znajdujący się w tej samej miejscowości Park Kulturowy p. Worobców, skansen-muzeum, gdzie zgromadzono drewniane obiekty architektury wiejskiej z początku XIX w.

Amatorów poezji zainteresuje muzeum K.I. Gałczyńskiego znajdujące się w leśniczówce Pranie. Polecamy również organizowane tam w sezonie letnim spotkania z cyklu „Muzyka u Gałczyńskiego”. Stacja Badawcza PAN w Popielnie, umożliwia nie tylko zapoznanie się ze swoim dorobkiem naukowym, ale również organizuje przejażdżki konne. Jest to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można spotkać żyjące na wolności koniki polskie. W bezpośredniej bliskości miasta znajduje się wspaniały, działający nadal zabytek inżynierii hydrotechnicznej śluza Guzianka, wyrównująca ponad 1,5 m. różnicę poziomów wód pomiędzy jeziorami Guzianka Mała i Bełdany. Chętnym do zwiedzania Mazur z pokładu statku, polecamy skorzystanie z rejsów Białej Floty, która kursuje regularnie łącząc nasze miasto m.in. z Mikołajkami i Giżyckiem.